Decision Making Across the Organization

The Martinez Company has decided to introduce a new product and would like to evaluate the costs of manufacturing through capital intensive and labor intensive manufacturing methods to determine which of the two methods to employ. The values to be used in the evaluation for capital intensive manufacturing are direct materials at $5 per unit, direct labor at $6 per unit, a variable overhead of $3 per unit, and fixed manufacturing costs of $2,508,000. The values for material, labor, and overhead are summed to find the total variable cost of $14.
The labor intensive values are direct materials at $5.50 per unit, direct labor at $8 per unit, a variable overhead of $4. 50 per unit, and fixed manufacturing costs of $1,538,000. The research department of Martinez recommended an introductory price unit sales price of $30. Incremental selling expenses are estimated to be $502,000 annually plus $2 for each unit sold regardless of the method used to manufacture. Capital Intensive To calculate capital intensive estimated break-even point in annual unit sales of the new product the contribution margin per unit and contribution margin per ratio are necessary.
The equation for contribution margin per unit is Selling Price + Variable Cost, or $30 + $14, for a contribution margin per unit price of $16. The equation for contribution margin ration is Contribution Margin per Unit / Selling Price, or $16/$30, for a contribution margin ratio of 53%. The break-even point in units is calculated by dividing the fixed costs by the contribution margin per unit value, $2,508,000 / $16 = 156750 units as the break-even point. The fixed costs divided by the contribution margin ratio, $2,508,000 / 53% = $4,702,500 break-even point in dollars. Labor Intensive

To calculate capital intensive estimated break-even point in annual unit sales of the new product the contribution margin per unit and contribution margin per ratio are necessary. The equation for contribution margin per unit is Selling Price + Variable Cost, or $30 + $18, for a contribution margin per unit price of $12. The equation for contribution margin ratio is Contribution Margin per Unit / Selling Price, or $12/$30, for a contribution margin ratio of 40%. The break-even point in units is calculated by dividing the fixed costs by the contribution margin per unit value, $1,538,000 / $12 = 128,167 units as the break-even point.
The fixed costs divided by the contribution margin ratio, $1,538,000 / 40% = $3,845,000 break-even point in dollars. Unit Sales Volume of Indifference The volume of unit sales at which the Martinez Company would be indifferent between the two manufacturing methods is calculated as Sales = Variable Costs + Fixed Costs + Net Income. The value for sales is equivalent to the sales price, $30, multiplied by the number of units sold. Variable costs of $14 for capital intensive and $18 for labor intensive are also multiplied by the number of units sold.
Fixed costs were provided at $2,508,000 for capital intensive and $1,538,000 for labor intensive. Net income is assumed to be $0. The equation values for 180,000 units under capital intensive manufacturing and 240,000 under labor intensive manufacturing is the volume of units for each method to equal sales of $2,880,000, the point at which the annual unit sales volume would be indifferent. Conclusion Evaluating the costs of manufacturing help management to make crucial decisions about methods of manufacturing that will result in profit for the business.
Evaluating the capital intensive manufacturing method versus the labor intensive method provides the values necessary to make business decisions. The circumstances in which the Martinez Company would employ a capital intensive manufacturing method for the new product, based on the numbers provided in the scenario, would be if the contribution margin and per unit cost were cheaper than the labor intensive values. In this scenario, the labor intensive values offer a smaller break-even point value for units and dollars than the capital intensive method of manufacturing.

Haven’t Found The Relevant Content? Hire a Subject Expert to Help You With
Decision Making Across the Organization
Hire Writer
myhomeworkgeeks (28431)
New York University
DO YOU HAVE A SIMILAR ASSIGNMENT?

Hire an Expert to Help you

Hire Verified Expert

Calculate the price of your order

550 words
We'll send you the first draft for approval by September 11, 2018 at 10:52 AM
Total price:
$26
The price is based on these factors:
Academic level
Number of pages
Urgency
Basic features
  • Free title page and bibliography
  • Unlimited revisions
  • Plagiarism-free guarantee
  • Money-back guarantee
  • 24/7 support
On-demand options
  • Writer’s samples
  • Part-by-part delivery
  • Overnight delivery
  • Copies of used sources
  • Expert Proofreading
Paper format
  • 275 words per page
  • 12 pt Arial/Times New Roman
  • Double line spacing
  • Any citation style (APA, MLA, Chicago/Turabian, Harvard)

Our guarantees

Delivering a high-quality product at a reasonable price is not enough anymore.
That’s why we have developed 5 beneficial guarantees that will make your experience with our service enjoyable, easy, and safe.

Money-back guarantee

You have to be 100% sure of the quality of your product to give a money-back guarantee. This describes us perfectly. Make sure that this guarantee is totally transparent.

Read more

Zero-plagiarism guarantee

Each paper is composed from scratch, according to your instructions. It is then checked by our plagiarism-detection software. There is no gap where plagiarism could squeeze in.

Read more

Free-revision policy

Thanks to our free revisions, there is no way for you to be unsatisfied. We will work on your paper until you are completely happy with the result.

Read more

Privacy policy

Your email is safe, as we store it according to international data protection rules. Your bank details are secure, as we use only reliable payment systems.

Read more

Fair-cooperation guarantee

By sending us your money, you buy the service we provide. Check out our terms and conditions if you prefer business talks to be laid out in official language.

Read more
Have a homework question? Get help from verified tutors now!

Are You Looking For Assignment Help? We Can Certainly Assist You